Haber

Nobel Ödüllü Mahkum Narges Muhammedi’nin İran’da Hastaneye Nakil Edilmesine İzin Verilmedi

Nobel ödüllü mahkum Narges Mohammadi’nin İran’daki ailesi, Muhammedi’nin başörtüsü takmayı reddettiği için hastaneye nakledilmesine izin verilmediğini açıkladı.

Evin Cezaevi’nde tutulan 51 yaşındaki Muhammedi’nin kalp rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi görmesi gerektiği bildirildi.

Yazılı bir açıklama yapan Mohammadi’nin ailesi, “Cezaevi yönetimi, tutukluların hastaneye sevk edilebilmesi için başörtüsü takmalarının zorunlu olduğunu söyledi.”

Ailesi Muhammedi’nin hayatının risk altında olduğunu belirtirken Tahran’daki yetkililerden resmi bir açıklama gelmedi.

Instagram hesabından açıklama yapan ailesi, cezaevi yönetiminin başörtülü revire gitmesine bile izin vermemesi üzerine sağlık ekibinin hastaneye giderek ekokardiyogram yaptığını ve bunun sonucunda hastalığın tespit edildiğini belirtti. damarlarından ikisinin önemli ölçüde tıkalı olduğu.

Mohammadi’ye acilen anjiyo yapılması gerektiğini belirten ailesi, kendisine başörtüsü takma zorunluluğu getirilmesine karşı çıkıyor. “Cezaevindeki bir grup kadın, onun hastaneye götürülmesini iki gündür aralıksız protesto ediyor” dedi.

İnsan hakları örgütü Front Line Defenders’a göre Muhammedi, birden fazla suçtan 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Eylül 2022’de 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin başörtüsü takmadığı için gözaltına alındıktan sonra hayatını kaybetmesinin ardından başlayan protestolarda Muhammedi, bir daha hiçbir şekilde başörtüsü takmayacağını açıklamıştı.

İran’da 1979 yılında gerçekleşen İslam Devrimi’nden kısa bir süre sonra ülke genelinde kadınların başlarını örtmeleri zorunlu hale geldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu