Haber

ABD, Minuteman-3 füzesini ‘arıza’ nedeniyle havada patlattı

ABD Hava Kuvvetleri’nden yapılan açıklamada, ABD ordusunun, test sırasında ortaya çıkan sorunlar nedeniyle Pasifik Okyanusu üzerinde uçuş yapan ‘Minuteman 3’ kıtalararası balistik füzesini patlattığı belirtildi.

Açıklamada, “Uzay Fırlatma Deltası birimi, ‘Minuteman 3’ kıtalararası balistik füzesini Kaliforniya’daki Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden deneme fırlatması sırasında meydana gelen arıza nedeniyle Pasifik Okyanusu üzerinde güvenli bir şekilde patlattı.” Dairelerin temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulduğu kaydedildi.

Pentagon’a göre fırlatma, başarısız olmasına rağmen, kıtalararası balistik füzenin savaşa hazırlığını sürdürmek için değerli veriler sağladı.

Üç farklı güdüm ünitesine sahip çoklu savaş başlığıyla donatılmış Minuteman III’ün önceki testi Eylül ayı başlarında gerçekleşti. Bunun, ABD’nin nükleer caydırıcılığının 21. yüzyıl tehditlerini caydırmak ve müttefiklerine güven vermek açısından güvenli, emniyetli ve etkili olduğunu göstermeyi amaçlayan rutin ve periyodik faaliyetlerin bir parçası olduğu belirtildi.

Rus askeri uzmanı Aleksey, ABD’nin şu anda 1970’lerden beri hizmette olan eski Minuteman III’ün yerini alabilecek bir modele sahip olmadığını, bu nedenle teknik parametrelerinden emin olmak için bu kıtalararası balistik füzelerin fırlatılmasını test etmek zorunda kaldığını söyledi. Leonkov, Sputnik’e şunları ifade etti.

ABD Rusya’yı Minuteman III füze denemesi konusunda bilgilendirdi

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov,Bugünkü basın toplantısında ABD’nin, nükleer savaş başlığı taşıyabilen ‘Minuteman III’ kıtalararası balistik füzesinin testine ilişkin Moskova’ya tebligat gönderdiğini söyledi.

Bu tür füze testleri doğal olarak uygun kanallar aracılığıyla bildirime tabidir.” diyen Kremlin Sözcüsü, ABD tarafından gerekli tüm bildirimlerin alındığına değindi. Rusya tarafı da aynısını yapıyor” ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu