Yaşam

Gece Yarısı Tüm Gökyüzü Aydınlandı: Şehrin Ortasına Düşen Göktaşı Ateş Topunun Şok Görüntüleri

Geçen Cumartesi gecesi Avustralya’nın Cairns kentine düşen bir göktaşının parçaları hala aranıyor. Atmosferde ilerlerken neon yeşili bir renk yayarak bir anda şehrin ortasına düşen göktaşı ateş topu, çarpışmanın ardından gökyüzünü aydınlatarak vatandaşları korkuttu.

Bu inanılmaz astronomik olay, Cairns Havalimanı’ndaki bir güvenlik kamerası tarafından kaydedildi. Sahneler kısa sürede sosyal medyada viral oldu.

Kaynak:https://nypost.com/2023/05/22/meteoro…

Avustralya Meteor Reports Facebook kümesinde viral olan göktaşı ateş topunun şehrin ortasına düştüğü an, kısa sürede gündem oldu.

Avustralya’nın Cairns Havalimanı’nda güvenlik kamerası tarafından kaydedilen ilginç astronomik olaya tanık olanlar dehşete kapıldı.

Cairns’e yaklaşık 250 mil uzaklıktaki küçük Croydon kasabası yakınlarında bir yere düştüğüne inanılan meteoroid ateş topu adı verilen taş, taş dünyasında yankılandı.

Croydon Shire Belediye Başkanı Trevor Pickering, ABC Avustralya’ya, “İnsanların onu aramaya gelebileceğini duydum. Etrafta bir yerlerde ondan parçalar olmalı. “Bölgeyi bulmak zor olabilir ama aslında bir helikopter kaldırıp çevresinde bir tur atmak isterim” dedi.

Geçen Cumartesi gerçekleşen bu inanılmaz göksel olayın yansımaları hala devam ediyor.

Griffith Üniversitesi’nden Profesör Paulo De Souza, ABC’ye gökyüzünde parlarken yaydığı mavi ve yeşil renkler nedeniyle yaygın bir metalik göktaşı olduğuna inandığını söyledi.

Uzay taşından rastgele bir kalıntı bulmanın son derece zor olacağı aktarılıyor.

Curtin Üniversitesi Dünya ve Gezegen Bilimleri Okulu’ndan Profesör Phil Bland, çoğu durumda bir meteoroidin tamamının ‘yandığını ve hiçbir şeyin yere düşmediğini’ açıkladı.

Tüm gökyüzünü bir anda aydınlatan taşın düşme anları ise şöyle görüntülendi:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu