Ekonomi

Zenginler ölümsüzlük için servet harcıyor

Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre her gün 100.000 kişi yaşlılığa bağlı olarak ölüyor. Gelişen teknoloji ile birlikte insanlık “tarihinin en büyük sorunu” ile karşı karşıyadır: “Yaşlanma durdurulabilir mi?

90’lar yeni 50’ler olabilir mi?” İngiliz medyasına göre, şu anda dünyada 30 şirket yaşlanan hücreleri öldüren sellolitikler üzerinde çalışıyor. Ölümsüzlük hayali Silikon Vadisi zenginlerinin de iştahını kabartmış durumda. Amazon’un sahibi Jeff Bezos, Alton Labs adlı start-up’a 3 milyar dolar yatırım yaptı.

PayPal’ın kurucusu Peter Thiel, yaşlanmaya karşı laboratuvar çalışmaları yürüten Methuselah Vakfı’nı da kurdu. En son olarak, ChatGPT’nin kurucusu Sam Altman (37) geçen ay Retro BioScience’a 180 milyon dolar aktardı. “Yaşlanmayan” kitabının yazarı Andrew Steele, “Yaşlanmayı geciktiren haplar 5 yıl sonra piyasada olacak” dedi.

Yaşlanma tedavisinin en büyük iş fırsatı olduğunu belirten Steele, “Bulunacak bir çözüm tıp tarihinin en büyük devrimi olacak” dedi. Aston Üniversitesi’nden bir biyolog olan Cathy Slack, sırrı şöyle özetledi: “Amaç, zayıf ve sağlıklı yaşlılığı uzatmak değil, sağlıklı yaşam sürelerinin sayısını artırmak. Bunun değişen yaşam standartları ve tıbbi destekle gerçekleşebileceğine inanıyoruz.”

karkamishaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu