Ekonomi

Zap Suyunun Debisi Son 5 Yılda Yüzde 54 Azaldı

VAN’dan başlayıp Irak’ta Dicle Nehri ile birleşen ve Türkiye sınırları içerisinde uzunluğu 426 kilometre olan Zap Suyu’nun akışı, son 5 yılda yüzde 54 azaldı. Devlet Su İşleri (DSİ) Van 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, “Zap Suyu bu yıl en kurak dönemini yaşıyor.”

Van’dan başlayıp Irak’ın Musul kentinde Dicle Nehri ile birleşen, Türkiye uçlarında 426 kilometre uzunluğa sahip olan ve 100’den fazla noktanın sulama ihtiyacını karşılayan Zap Suyu’nun akışı, yıllar geçtikçe azaldı. Her yıl rafting müsabakalarının yapıldığı Zap’in akış hızı son 5 yılda yüzde 54 oranında azaldı.

Zap Vadisi için aşağıdaki istasyonlardan veri aldıklarını belirten DSİ Van 17. Bölge Müdürü Ayhan Şahna, “Zap Suyu bu yıl en kurak dönemini yaşıyor. Bölgedeki belediye istasyonlarının yaptığı aylık ölçümlere göre; akışı Mart 2018’de 106,00 metreküp/saniye olan su akışında 2019 yılının aynı ayında 93,50’ye düştü. Su akışında azalma.”Zap’ın akışı bu yılın ağustos ayında 17 bin 275 metreküpe düşerek en kurak dönemini yaşıyor. Son 5 yılın ortalamasına baktığımızda suda yüzde 54 oranında azalma var. Geçen seneyi bu yılın ağustos ayıyla karşılaştırdığımızda yüzde 32’lik bir düşüş var” dedi.

‘YAŞAYAN SU DÜNYASIYIZ’

Zap Vadisi’ne bağlı Taşbaşı köyünde yaşayan Cihat Zirek, göl ve göletlerde olduğu gibi Zap Suyu’nun da kuraklıktan zarar gördüğünü söyledi. Zirek, “Baharda Zap Suyu çok gürültülü akıyordu. Kuraklıktan dolayı Zap’ın debisinde büyük bir azalma var. Bu durum bizi endişelendiriyor, su sıkıntısı yaşıyoruz” dedi.

haber-besni.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu