Haber

Yurtdışında sandıklar açıldı! İşte ilk gün kullanılan oy sayısı

Yurtdışı temsilciliklerinde ve gümrük kapılarında ikinci tip cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemi bugün başladı. Dış temsilciliklerde 24 Mayıs’a, gümrüklerde 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar oy kullanabilecek.

73 ÜLKEDE BOOT KURULDU

Yüksek Oy Yönetim Kurulu (YSK) tarafından Türkiye’nin 73 ülkedeki 151 temsilcisinde 167 noktada sandık kuruldu. Yabancı seçmenler, belirlenen temsilciliklerden herhangi birinde veya sandıkların kurulu olduğu rastgele bir gümrük kapısında oy kullanabilecek ve bu işlem için randevu alınmasına gerek kalmayacak.

İLK GÜN KAÇ OY VERİLDİ?

YSK, ikinci tip Cumhurbaşkanlığı seçimi prestijiyle dış temsilciliklerde 229 bin 916, gümrüklerde 11 bin 958 oyun kullanıldığını açıkladı.

OYLAR ANKARA’DA TOPLANACAK

Yurt dışında oy kullanma işleminin sona ermesinin ardından oylar, yüksek güvenlik altında, YSK’nın belirlediği yollardan diplomatik kuryelerle Türkiye’ye getirilecek. Oylar, Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından Ankara ATO Congresium Fuar Merkezi’ndeki güvenli alanda saklanacak.

ULUSLARARASI OYLAR NE ZAMAN SAYILACAK?

Türkiye’de oy kullanma işleminin 28 Mayıs Pazar günü saat 17.00’de tamamlanmasının ardından diğer sandıklarla birlikte açılacak. Oyların sayım ve dökümü, Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı gözetiminde yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu