Haber

Uğur İbrahim Altay kimdir? Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın Hayatı ve Siyasi Kariyeri

Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini kendine misyon edinen Uğur İbrahim Altay, son dönemde gündem yaratan isimlerden biri. Yaptığı açıklamalarla dikkat çeken Altay’a yeni dönemde bakanlığın verileceği öne sürülüyor. Bir dönem TMMOB Konya Şube Başkanlığı yapan siyasetçi aynı zamanda inşaat mühendisi. Peki Uğur İbrahim Altay kimdir, kaç yaşındadır? İşte Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay hakkında merak edilenler.

Uğur İbrahim Altay kimdir?

Uğur İbrahim Altay, 5 Aralık 1974’te Konya’da doğdu. Aslen Konyalı olan Altay, ilköğrenimini Selçuk’ta tamamladı. Mevlana Ortaokulu’nda okuduktan sonra Konya Gazi Lisesi’nden mezun oldu.

Uğur İbrahim Altay’ın Eğitimi ve Kariyeri

Uğur İbrahim Altay, ilk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Konya Selçuk Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi’ne girdi. Burada İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Üniversiteden sonra 1 yıl proje mühendisi olarak çalıştı. Daha sonra yedek subay olarak askerliğini yapmak üzere Şırnak’a gitti.

Uğur İbrahim Altay, 2004-2008 yılları arasında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (Türkiye Mühendis ve Mimarlar Odası) Konya Şube Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı.

2008 yılında TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Konya Şube Başkanı olarak göreve başladı.

Uğur İbrahim Altay’ın Siyasi Kariyeri

29 Mart 2009 tarihinde yapılan seçimlerde AK Parti’den Selçuklu Belediye Başkanı seçildi. 2014 yılında yapılan seçimlerde yeniden Selçuklu Belediye Başkanı oldu. 2018 yılında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek milletvekili seçildi. Uğur İbrahim Altay yerine Konya Büyükşehir Belediye Başkanı oldu.

2019 yılında yapılan yerel seçimlerde AK Parti ve MHP ittifakıyla kurulan Cumhur İttifakı’nın adayı olarak Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçildi. 2019 yılından bu yana belediye başkanı olan Altay, aynı zamanda Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Eşbaşkanı.

haberkaracoban.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu