Ekonomi

Tayvan seçim sürecinde ABD’nin iki partili desteğinin devam edeceğinden emin

TAIPEI – Tayvan Dışişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada ABD başkanlık seçimlerinin sonucu ne olursa olsun ABD’nin adaya olan desteğini sürdüreceğinden emin olduğunu ifade etti. Bakanlık, Tayvan-Çin meselelerinin seçim kampanyasında odak noktası haline gelebileceği için dikkatli olmanın önemini vurguladı.

Çin’in kendi topraklarının bir parçası olduğunu iddia ettiği ada, Trump yönetimi sırasında güçlenen ve Başkan Joe Biden döneminde de devam eden bir ilişki olarak ABD’den güçlü bir destek gördü. Bu destek kayda değer ziyaretleri ve silah satışlarını da içeriyor.

Dışişleri Bakanlığı yasa koyuculara verdiği brifingde Tayvan’ın ABD’de aldığı iki partili desteğin altını çizdi ve her iki siyasi partiyle de dengeli etkileşimleri sürdürme niyetini belirtti. Bununla birlikte bakanlık, ABD seçim sezonunda Tayvan-Çin ilişkilerinin potansiyel siyasallaşması konusunda da uyarıda bulundu.

Bakanlığın raporunda Tayvan Boğazı ile ilgili konuların ABD siyasi arenasında nasıl kullanılabileceğine dair spesifik detaylar verilmedi ancak farkındalık ihtiyacının altı çizildi.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi Cumhuriyetçi üyesi ve İstihbarat ve Özel Operasyonlar Alt Komitesi Başkanı Jack Bergman bugün Taipei’de Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen ile yaptığı görüşmede Kongre’nin Tayvan’a verdiği desteği bir kez daha teyit etti. Bergman, ilişkilerin bölgesel güvenlik açısından stratejik öneminin altını çizdi ve Çin’in artan iddiasına karşı deniz stratejisi ve işbirliği çabalarına odaklanılacağını belirtti.

Demokrat Kongre üyeleri Donald Norcross ve Jimmy Panetta’nın da katıldığı toplantıda Bergman, Tayvan’daki ABD personeliyle bir araya gelme planlarından da söz etti, ancak bunların askeri mi yoksa sivil temsilciler mi olacağını belirtmedi.

ABD, Tayvan ile resmi diplomatik ilişkileri olmamasına rağmen, adanın en önemli silah tedarikçisi ve uluslararası destekçisi olmaya devam ediyor. Tayvan’da halk tarafından seçilen hükümet, Çin’in egemenlik iddialarını reddediyor ve sadece ada sakinlerinin kendi geleceklerini belirleme hakkına sahip olduğunu savunuyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu