Ekonomi

Sakız için büyük işbirliği

İZMİR (İGFA) – Sakızı sosyal ve ekonomik açıdan güçlendirmek için Ocak 2023’te başlatılan “Falla Yeşillenen Sakız Ağaçları” projesi için tanıtım toplantısı düzenlendi. İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Ege Ormancılık Araştırma Müdürlüğü ve Gülbahçe Kadın Girişimi Üretim ve İş Kooperatifi’nin katkılarıyla yürütülen proje ile sakız sakızının sektöre ve ülkeye kazandırılması amaçlanıyor.

“Falla Büyüyen Sakız Ağaçları” projesi 5 Mayıs’ta İzmir’de düzenlenen bir toplantıda tanıtıldı. Burç ve Tohum Derneği iş birliği ile başlatılan proje ile İzmir ve Çeşme’de sakız sakızının teknik olarak geliştirilerek departmana ve ülkeye kazandırılması amaçlanıyor. Sakız sakızını sosyal ve ekonomik yönden güçlendirmeyi hedefleyen proje; İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA), İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Ege Ormancılık Araştırma Müdürlüğü ve Gülbahçe Hanım İşletmesi Üretim ve İşletme Kooperatifi’nin katkılarıyla yürütülmektedir.

Damla sakızının önce Türkiye’de sonra da dünya çapında tanınmasını ve “Çeşme’nin sakızı” olarak anılmasını hedefleyen proje ile sakız sakızının doğal dağılım alanındaki varlığının da artırılması amaçlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu