Haber

Sakarya’da Ormanlık Alanlara Giriş Yasağı

Sakarya’da olası yangınları önlemek amacıyla 1 Kasım’a kadar ormanlık alanlara giriş yasak.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, mevsimsel prestij nedeniyle hava sıcaklıklarındaki artışların ardından ormanlık alanlarda artan insan ve araç hareketliliğine bağlı olarak kasıtlı, ihmalkar veya hatalı davranışlar sonucunda orman yangınlarının çıkabileceği belirtildi.

Açıklamada, ormanların korunması ve orman yangınlarının önlenmesi amacıyla kent genelinde bu alanlara girişlerin 1 Kasım’a kadar yasaklandığına dikkat çekilerek, alınan karar ve tedbirlere ilişkin şu bilgiler paylaşıldı:

“Her türlü ormanlık alanda mangal, semaver ve benzeri ateş pikniği yapmak, dilek feneri, meşale, havai fişek vb. resmi tescilli sit alanları ile mesire ve mesire yerlerinde piknik yapmak.”Orman içinde barınma yapmak yasaktır. Önceden belirlenmiş alanlar dışında ATV, UTV ve benzeri araçların kullanılması yasaktır. Ulusal, uluslararası, sportif ve ekoturizm amaçlı kullanımlar için Orman İşletme Müdürlüğünce belirlenen güzergâhlardan izin alınması zorunludur.”

Yasaklara uymayanlar hakkında adli ve idari işlem yapılacaktır.

Ormana bitişik alanlarda ve 4 kilometre mesafedeki anız, bağ, bahçe, fındık ve benzeri kontrollü ateşlerin 1 Kasım’a kadar 24 saat süreyle yakılmasının yasak olduğu belirtilen açıklamada, “Ayrıca anız yakmak yasaktır. il genelinde her alanda yasak.yasaklara uymayanlar hakkında süreç kurulacak ve idari para cezası uygulanacak.ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, güvenlik birimleri ve orman koruma görevlilerinden oluşturulacak grupların denetimleri yapacağı belirtilirken, yangınla ilgili şüpheli durumların 112 Acil Çağrı Merkezi’ne bildirilmesi gerektiği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu