Haber

prof. Dr. Hülagü, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı oldu

ANKARA (İĞFA)-Cumhurbaşkanı atama kararı ile akademisyen, tıp doktoru Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak atandı.

Karar bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Anılan kararda, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 38’inci maddesi ile Cumhurbaşkanlığı Teşkilatına İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nin 12’nci maddesi Cumhurbaşkanı Başdanışmanına yeterince hitap etti. Dr. Sadettin Hülagü’nün atandığı belirtildi.

PROF.DR.SADETTİN HÜLAGÜ KİMDİR?

Sadettin Hülagü 1959 yılında Erzurum’da doğdu. Erzurum Lisesi’nden mezun olduktan sonra lisans eğitimini (1981) İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde tamamladı. Havacılık Tıbbı ve Uçuş Doktoru kursunu tamamladı. Uçuş Doktoru ve Paraşüt uzmanlığı aldı. GATA Ankara İç Hastalıkları bölümünde İç Hastalıkları uzmanlık eğitimi aldı ve mezun oldu. 1990-1992 yılı ortalarında GATA Haydarpaşa Askeri Hastanesi Gastroenteroloji Anabilim Dalını ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Gastroenteroloji yan dalını bitirdi.

1996 yılında Kocaeli Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’na atanarak Gastroenteroloji Anabilim Dalı’nı kurdu. ABD’nin Oklahoma eyaletinde Baptist Medical Center-Intergris Karaciğer Ünitesinde karaciğer nakli ve terapötik endoskopi eğitimi aldı. Türkiye’de ilk defa Çift Balon Enteroskopi uygulamasını başlattı ve eğitimler verdi. İtalya Modena Üniversitesi’nde kolonjiyoskop konusunda Prof. Dr. Rita ile çalıştı. Bu kapsamda Türkiye’de ilk defa SpyGlas kolonjiyoskop ile karaciğer, safra yolları ve pankreasın endoskopi ile görüntülenmesi ve tedavisini gerçekleştirmiştir.

Ekim 2014’te yapılan rektörlük seçimlerinde 1. oldu ve Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’ne atandı. 2022 yılında görev süresinin dolmasının ardından bir daha rektörlük adayı olmadı ve görevini Nuh Zafer Cantürk’e devretti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu