Haber

Prof. Dr. Çet Atun: Filistinlilerin toprak sattığı iddiası saçmalık

Haber7 yazarı Prof. Dr. Cet Atun, KKTC Uluslararası Öğrenci Birliği tarafından düzenlenen, Filistin ve Kıbrıs adasının tarihini ve Kıbrıs Türklerinin varoluş mücadelesini konu alan “Kıbrıs ve Filistin, Benzerlikleri ve Farklılıkları” başlıklı konferans verdi. Birliği, Yunus Emre Enstitüsü’nde.

Filistin ve Kıbrıs’ın M.Ö.’den başlayarak tarihini anlatan Atun, her iki halkın bir asır önce başlayan sorunlarının kökenlerini ortaya çıkardı. Filistin halkının Filistin bölgesindeki topraklar üzerindeki haklarının binlerce yıl öncesine dayandığı, İsrail Devleti kurulduktan sonra Filistinlilerin topraklarını sattıkları iddiasının doğru olmadığı, bu yalanın çok ustalıkla kamuoyuna sunulduğu iddiası. Dünya medyasını kontrol edenlerin, sanki ezoterik bir gerçekmiş gibi dünya medyasını ve neredeyse tüm dünyayı, gerçekte Filistinlilerin topraklarının Filistinlilerden zorla alındığına inandırıldıklarını ifade ederek, Önce bölgeyi yöneten İngiliz Manda Yönetimi’nin uygulamaları, ardından İsrail devleti ve Yahudi göçmenler, silah zoru ve taraflı mahkeme kararlarıyla.

Atun, Kıbrıs’ta da aynı yöntemlerin uygulandığını, Kıbrıs adasının 1878’de İngilizlere kiralandığını, adadaki toprakların yüzde 85’inin Türklere ve Osmanlı Vakıflarına ait olduğunu, 27 yıl sonra bu toprakların büyük kısmının el değiştirdiğini anlattı. kağıt oyunları aracılığıyla zorla el konuldu ve el değiştirildi. Filistin ve Kıbrıs’ta yaşananların geçmişi bilerek ortaya çıkarıldığını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu