Ekonomi

Pfizer Haleon’daki hisse oranını yüzde 24’e düşürdü

Tüketici sağlığı ürünleri konusunda uzmanlaşmış İngiliz şirketi Haleon (HLNCF), Pazartesi günü şirketin ana yatırımcısı Pfizer ‘in (PFE (NYSE:PFE)) firmadaki sahipliğini yaklaşık %24’e düşürmeyi planladığını açıkladı.

Londra borsasında Haleon’un hisse senedi fiyatı %1,8 oranında geriledi.

Halihazırda Pfizer, Haleon’da %32’lik bir hisseye sahip ve daha önce bu hissenin bir kısmını önümüzdeki birkaç ay içinde düzenli ve bilinçli bir şekilde kademeli olarak satma niyetini ifade etmişti. Haleon, her bir hissenin satılacağı kesin fiyatın, hisselere yönelik yatırımcı talebini derlemek ve kaydetmek için bir sürecin tamamlanmasının ardından 19 Mart civarında kamuoyuna açıklanmasının beklendiğini belirtti.

Ayrıca, merkezi İngiltere’nin Weybridge kentinde bulunan şirket, yaklaşık 315 milyon İngiliz Sterlini değerindeki kendi hisselerini açık piyasada gerçekleştirilmeyen bir işlemle doğrudan Pfizer’den geri satın almayı planlıyor.

Sensodyne diş macunu ve Advil ağrı kesicilerinin üretimiyle tanınan Haleon, Temmuz 2022’de İngiliz ilaç devi GSK’dan bağımsız bir şirket olarak kuruldu. Şirketin kuruluşu, GSK ve Pfizer’in tüketici sağlığı bölümlerinin birleşmesiyle 2019 yılına dayanıyor.

Ayrılıktan bu yana GSK, Haleon’daki hisselerini sürekli olarak satıyor. Ocak ayındaki son işlem, GSK’nın şirket ilk kurulduğunda sahip olduğu %12,9’luk hissesini %4,2’ye düşürdü.

GSK, Haleon’daki ikinci en büyük yatırımcı olmaya devam ediyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir insan editör tarafından gözden geçirilmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu