Teknoloji

Microsoft, Apple’dan sonra bunu başaran ikinci teknoloji devi oldu

Microsoft, 48 yıllık tarihinde ilk kez 3 trilyon dolarlık pazar sınırına ulaştı.Teknoloji devinin hisseleri son dönemde NASDAQ’taki işlemlerde yüzde 1,5 oranında artarak Apple’dan sonra bu değere ulaşan ilk şirket oldu. ikinci şirketgerçekleşmesini sağladı.

Apple, 2020’de ilk kez 2 trilyon doları aştıktan bir yıl sonra 3 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaştı. Microsoft ve Apple, son haftalarda dünyanın en değerli şirketi için yer değiştiriyor ve Microsoft, bu ayın başlarında Apple’ı kısa süreliğine geride bırakıyor.

Microsoft’un hisseleri, şirketin yatırımcıların yapay zeka heyecanından yararlanmaya devam etmesiyle son aylarda yükselişe geçti. Microsoft, geçen yıl Microsoft 365 hizmeti için Copilot’un fiyatını açıklamıştı ve yatırımcılar buna hisse senedi fiyatlarında gözle görülür bir artışla karşılık verdi. Şirket, son aylarda neredeyse her hafta yeni özellikler ve ürünlerle ilgili yapay zeka duyuruları yapmaktan geri durmadı.

Son 5 yılda Microsoft’un hisse senedi fiyatı Ocak 2019’daki 107 dolardan şu anki fiyatı olan yaklaşık 404 dolara yükseldi. Bu eski CEO Steve Ballmer Bu, görevde olduğu yıllardaki düşük hisse senedi fiyatlarından muazzam bir yükseliş anlamına geliyor. Microsoft CEO’su Satya NadellaYaklaşık 10 yıl önce şirketi devraldı ve Mojang, LinkedIn, GitHub ve Xamarin’i satın alarak Microsoft’un Windows Phone ile taşınabilir bir varlık oluşturamadığı bir dünyada ilerlemesine yardımcı oldu.

Son yıllarda Nadella yönetimindeki şirket birçok yapay zeka şirketini satın aldı ve OpenAI’ye 10 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Yatırımlar, Microsoft’un yardımcı pilotYapay zekayı yazılım ve hizmetlerinin merkezine yerleştirmesi meyvesini veriyor gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu