Ekonomi

Küresel piyasalarda yumuşak iniş toparlanması

Geçen hafta ABD’de yüksek enflasyona işaret eden bilgiler ve yumuşak iniş senaryolarının ağırlıklandırılmasının ardından veri takviminin gevşemesiyle hisse senedi piyasaları toparlanıyor.

Nasdaq 100 Pazartesi günü yüzde 0.6 ve S&P 500 yüzde 0.3 yükseldi. Her iki endeksin vadeli işlemleri de hafif bir yükseliş göstererek rallinin devamına işaret ediyor.

Artan risk iştahı Asya’ya da yansıdı. Hong Kong’da maske zorunluluğunun kaldırılması da artışı destekliyor. Hafta sonu Çin’de yapılacak Ulusal Halk Kongresi’nde ilan edilebilecek büyüme dostu politikalar izlenecek. Abrdn’e göre Çin anakara hisseleri artan tüketimden destek bulacak.

Pazartesi günü yüzde 0,3 gerileyen Bloomberg Dolar Endeksi 1,253’te yatay seyrediyor. Pazartesi günü kritik yüzde 4 seviyesinden dönen ABD 10 yıllık tahvil faizi yüzde 3,92’de.

JPMorgan’dan dikkat çekici duyuru

JPMorgan işlem masasına göre, S&P 500’de kritik teknik seviyenin altına bir düşüş, trendi takip eden yatırımcıların hisse senetlerinden büyük bir çıkış yapmasına neden olabilir.

JPMorgan analistlerine göre, S&P 500 endeksi 200 günlük ortalamasının altına düşerse, emtia vadeli işlem danışmanları olarak adlandırılan CTA fonları, hisse senetlerinden 50 milyar dolar çıkabilir. S&P 500, Cuma günü 200 günlük ortalamasının %1 üzerine kadar geriledi.

Nomura Securities International’a göre, CTA’lar son iki haftada 40 milyar dolar topladı. CTA yatırımcıları, Ekim ayından bu yana hisse pozisyonlarını artırıyor. Ocak ayındaki rallide trend takip eden fonların etkili olduğu belirtildi.

Öte yandan Goldman Sachs analistleri de Avrupa ve Japon hisselerinin Amerikan hisselerinden daha iyi performans gösterebileceğini tahmin ediyor. Christian Mueller-Glissmann ve Cecilia Mariotti’nin de aralarında bulunduğu Goldman stratejistleri, üç ayda bir S&P 500 alım opsiyonlarının Japon ve Avrupa hisse senetleri için alım opsiyonlarıyla değiştirilmesini tavsiye ettiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu