Ekonomi

Küresel piyasalarda doların düşüşü devam ediyor

Fed’in faiz oranlarında zirveye ulaştığı inancı yeni haftada piyasalarda hakim tema olmaya devam ediyor. Borsalar haftaya olumlu başlarken dolar değer kaybediyor.

Japon Nikkei 225 hisse endeksi bu sabah 33 yılın en yüksek seviyesini test etti. Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300’ün ralliye katılmasıyla MSCI Asya Pasifik Endeksi son iki ayın en yüksek seviyesinden kapanmaya hazırlanıyor.

Cuma günü 4.500 puanı aşan S&P 500 endeksinde vadeli işlemler yatay seyrediyor.

Dolar gelişmiş ülke para birimleri karşısında değer kaybederken, Cuma günü yüzde 0,4 düşen Bloomberg Dolar Endeksi de bu sabah yüzde 0,2 geriledi. Gelişmekte olan ülke para birimlerinin dolara karşı performansını ölçen MSCI EM FX Endeksi Şubat ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Offshore yuan, Çin Halk Bankası’nın günlük referans oranını artırmasının ardından Ağustos ayından bu yana dolar karşısında en güçlü seviyesine ulaştı. ABD tahvil getirileri de yüksek risk iştahı nedeniyle düşüşte. 10 yıllık getiri ise yüzde 4.445 seviyesinde.

Pimco’dan yen için uzun pozisyon

Tahvil devi Pacific Investment Management Company, Japonya Merkez Bankası’nın para politikasını sıkılaştırma konusunda daha fazla baskıyla karşılaşacağı inancıyla yen alımına başladığını duyurdu.

Pimco Fon Yöneticisi Emmanuel Sharef, birkaç ay önce dolar/yen kurunun 140’ı aşmasının ardından uzun yen pozisyonu oluşturmaya başladıklarını açıklamıştı.

Sharef, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Japonya’da enflasyonun yükseldiğini ve merkez bankası hedefinin üzerinde istikrar kazandığını görmeye devam ediyoruz” dedi. “Japon Merkez Bankası getiri eğrisi kontrol politikasını değiştirmek veya ortadan kaldırmak isteyecek ve en sonunda faiz oranı artışına ihtiyaç duyulacak” dedi.

Sharef’e göre ABD’de enflasyonun gerilemesi ve Japonya’da halen yüksek seviyelerde seyretmesi yen için uzun pozisyon açılmasını mümkün kılıyor. Japon yeni bu yıl dolar karşısında yüzde 12 oranında değer kaybetti. Değer kaybında Japonya Merkez Bankası’nın Fed’in para politikasını sıkılaştırması karşısında güvercin tavrını sürdürmesi etkili oluyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu