Haber

KKTC’nin 40’ıncı kuruluş yılı İstanbul’da kutlandı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kuruluşunun 40. yıl dönümü İstanbul’da kutlandı.

Beşiktaş’ta bir otelde düzenlenen törene, İstanbul Valisi Davut Gül, 1’inci Ordu Komutanı Orgeneral Ali Sivri, 3’üncü Kolordu Komutanı Korgeneral Sezai Öztürk, Kuzey Deniz Saha Komutanı Tuğamiral Rafet Oktar, İstanbul Tersanesi Komutanı Tuğamiral Recep Erdin Uzman, İl Valisi katıldı. Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf. Kenan Topçu, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, Dışişleri Bakanlığı İstanbul Temsilcisi Büyükelçi Ayşe Sözen Usluer, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekip Avdagiç, bazı belediye başkanları, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri, bazı üniversitelerin rektörleri, gaziler ve çok sayıda davetli katıldı.

Tören, şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

KKTC EkonomiEnerji Bakanı Olgun Amcaoğlu ise konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yıl dönümünün kutlandığı bir dönemde, ülkelerinin kuruluşunun 40’ıncı yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin desteği ve güvencesiyle varoluş mücadelesini sürdüren KKTC’deki Türklerin, Türklüğün devamı olduğunu belirten Amcaoğlu, şöyle konuştu:

“Bugüne kadar (Kıbrıs’ta) gösterilen çabaların sonucu, başka hiçbir ülkede olmaması gereken güzel bir örnektir. KKTC’nin yanıbaşında yaşanan soykırımı ve zulmü görüyorsunuz. Kalmayı tercih edenlerden değiliz. Çocuklar ölürken sessiz kalın. KKTC, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte bu zulmü dile getiriyor.” Çünkü KKTC’nin 100’den fazla köyünden yerinden edilen ve 11 yıl boyunca çadırlarda yaşayan insanlar en kötüsünü yaşadı. Çocuklarını diri diri toprağa gömülerek kaybettiler. Başkası yaşamasın diyoruz.”

“Eğer kefiliniz yoksa ananızın beyaz sütü gibi helal olan toprakların size faydası olmaz.”

İstanbul Valisi Gül de KKTC’nin Türk dünyasının gözbebeği olduğunu belirterek, KKTC’ye giden yolun 100’üncü yılı kutlanan Türkiye Cumhuriyeti ile başladığını söyledi.

Şehit ve gazileri, KKTC’nin kuruluşunda emeği geçenleri anan Gül, şöyle devam etti:

“Bu coğrafyada güçlü olmadan ayakta kalamazsınız. Nereden anlıyoruz, Bosna’dan anlıyoruz, Karabağ’dan anlıyoruz, Filistin’den anlıyoruz. Bu coğrafyada devlet kurmak yetmez. Bu coğrafyaya sahip olmak yetmez. Bu coğrafyada toprak sahibi değilseniz, güçlü bir ordunuz yoksa, güçlü bir milletiniz yoksa, özellikle KKTC ölçeğinde baktığımızda ekonomik olarak güçlü değilseniz, Cumhuriyet gibi bir devletiniz veya garantörünüz yoksa Size destek veren Türkiye’nin, annenizin beyaz sütü gibi size helal olan toprakları ne yazık ki hiçbir işinize yaramayacaktır. Bu bakımdan Türkiye Cumhuriyeti’nin bu desteği ve KKTC’nin bu bilinciyle, Umarım daha uzun yıllar görürüz.”

Türkiye’den Akdeniz’in altından borularla gönderilen suyla KKTC’nin su sorununun çözüldüğünü hatırlatan Gül, ülkenin eğitim, altyapı ve turizm açısından Akdeniz’in incisi olduğunu söyledi.

“En büyük güvencemiz devletimizdir”

KKTC İstanbul Başkonsolosu Fatma Demirel, Cumhuriyetin anlam ve önemini bildikleri için Cumhuriyetin 40’ıncı yıl dönümünü coşkuyla kutladıklarını belirtti.

Kıbrıs Türk halkının yıllardır yaşadığı baskı ve zulmü anlatan Demirel, baskılara boyun eğmeden mücahit ve mücahit olarak hizmet etmeye hazır insanların zaferine inandıklarını söyledi.

Kıbrıs Türklerinin dün olduğu gibi bugün de anavatan Türkiye tarafından korunduğunu belirten Demirel, şöyle konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti, akrabalarını kurtarmak için 20 Temmuz 1974’te silahlı kuvvetlerini adaya göndererek barışı tesis etti. O tarihten bu yana iki taraf arasında devam eden müzakerelerde ortak zemin arayışı sonuç vermedi. Çünkü Masadaki iki taraftan biri devlet olarak, diğeri toplum olarak adaletsiz davranıyor.” “Davalarımızı anlattığımız her platformda haklarımız teyit ediliyor ve en önemlisi ülkemize uygulanan kısıtlamaların yersizliği dile getiriliyor. Ancak çözüm bulunması ve adaletsizliklerin ortadan kaldırılması konusunda somut bir ilerleme sağlanamıyor.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, Türk dünyasının Akdeniz’deki kalesi olarak varlığını sürdürdüğünü vurgulayan Demirel, ülkede devam eden yatırımları ve gelişmeleri aktardı.

KKTC’nin İslam İşbirliği Teşkilatı ve Türk Devletleri Teşkilatı’nın gözlemci üyesi olduğunu ve Türk devletleri nezdindeki varlıklarının geleceğe dair umutları artırdığını belirten Demirel, “Artık kaybedecek zaman yok. Devam edecekse iki eşit, hakim devlet arasında olacaktır, yoksa bayrağımız onurla dalgalanmaya devam edecektir.” “Doğu Akdeniz’in enerji üretim ve dağıtım merkezi olma potansiyeli, adada ve bölgede barışın devamlılığı açısından önemlidir. Bunun en büyük garantimiz devletimizdir.” değerlendirmesini yaptı.

hacilarhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu