Haber

İYİ Parti yöneticisine Ümit Özdağ’a hakaretten hapis cezası

İYİ Parti’den Ocak 2021’de ayrıldıktan sonra Facebook hesabından kendisine hakaret eden Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile GÜZEL Partisi Osmaniye İl Başkan Yardımcısı İbrahim Gül hakkında açılan hakaret davasında karar verildi.

Özdağ’ın şikayeti üzerine savcılık tarafından sözü alınan Gül, mesajın paylaşıldığı hesabın kendisiyle ilgili olduğunu belirterek, “Ama o mesajı ben göndermedim. O sırada hesabım çalındı” dedi. Gül, savunmasının devamında Özdağ’ı tanıdığını ve sevdiğini bu nedenle böyle bir mesaj atmasının imkansız olduğunu söyledi.

FİNE ADI 354 GÜN

Halk TV’den Dinçer Gökçe’nin haberine göre İbrahim Gül hakkında “hakaret” suçundan dava açıldı. Davayı gören Ankara 70. Asliye Ceza Mahkemesi, Gül’ün savunmasını yeniden aldı. Gül, “Osmaniye İYİ Parti genel başkan yardımcısıyım. Olay anında Facebook hesabım hacklendi. Bunu kesinlikle yayınlamadım. Müşteki (Ümit Özdağ) da sevdiğim ve tanıdığım bir kişidir. Benim böyle sözler söylemem mümkün değil” dedi.

Mahkeme, Gül’e ‘hakaret’ suçundan 354 gün para cezası verdi. Bu da günlük 20 TL’den 7 bin 80 TL. Mahkemenin ilişkisi karara şu şekilde yansıdı: “Davalı, Facebook hesabının çalındığını söylüyor. Ancak hesabın çalındığına dair herhangi bir yasal iddia bulunmamaktadır. Bu nedenle, cezadan kaçış olarak bu savunmaya güvenilemezdi. Dosyaya gönderilen ekran görüntülerinin de çalışırken düzeltildiği görüldü.”

Mahkeme, Özdağ’ın söz konusu dönemin milletvekilliği dolayısıyla kamu görevlisi olduğuna dikkat çekti. Kararda, davaya ilişkin mesajın kişinin şeref, haysiyet ve prestijini rencide ettiğine dikkat çekildi.

Gül’ün hesabından paylaşılan açıklamada, “Ümit Özdağ tam bir saçmalık. Bu benim ilk ve son sözümdür’ denildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu