İş

İSEDAK 38. Bakanlar Toplantısı, 28-29 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecek

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi’nin (İSEDAK) 38. Bakanlar Toplantısı,28-29 Kasım’da İstanbul’da gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlaması beklenen etkinliğin çalışma ve kapanış oturumlarına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlık edecek.

“İSEDAK Bakanlar Oturumu” öncesinde, dün ve bugün gerçekleştirilen Yüksek Düzeyli Uzmanlar Toplantısı’nda gündemdeki mevzulara ait teknik görüşmeler yapıldı ve “Bakanlar Oturumu”na sunulmak üzere karar taslakları hazırlandı.

İSEDAK 38. Bakanlar Toplantısı, bu yıl “Kovid-19 Salgınının Etkileri Doğrultusunda Sosyal Yardımların Etkili Şekilde Sağlanması ve Sosyoekonomik Güçlendirme” konusuna odaklanacak. Bakanlar, bu hususta görüş alışverişinde bulunacak ve bir dizi kıymetli karar alacak. Toplantıda, İSEDAK’ın üye ülkeler arasında ticaret, mali iş birliği, ulaştırma ve iletişim, tarım, turizm ve yoksulluğun azaltılması alanlarında iş birliğini geliştirmeye yönelik çabalarına ilişkin son gelişmeler ele alınacak.

Toplantıda ayrıca, hazırlık çalışmalarının başlatılmasına geçen yıl karar verilen İSEDAK Yüksek Düzeyli Dijital Dönüşüm Programı’nın tanıtımı gerçekleştirilecek. Toplantıya, üye ülke heyetlerinin yanı sıra ilgili İİT kuruluşlarından ve milletlerarası kuruluşlardan temsilcilerin katılması bekleniyor.

Bakan Yanık tarafından “Türkiye Ülke Raporu” sunulacak

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında gerçekleştirilecek “Bakanlar Görüş Alışverişi Oturumu”nda, Kovid-19 salgınıyla birlikte ortaya çıkan muhtaçlıklar doğrultusunda toplumsal yardımların aktifliğinin artırılmasına yönelik olarak toplumsal dayanışma düzeneklerinin çeşitliliğinin artırılması ele alınacak.

Ayrıca, bakanlar; gereksinim sahiplerinin gerçek ve süratli halde belirlenmesi, farklı programlar ortasında mükerrerliğin önlenmesi, bu programların birlikte çalışabilirliğinin artırılması, müracaat süreçlerinin kolaylaştırılması ve verimli hale getirilmesi üzere konular üzerinde ülke tecrübelerini paylaşacak ve İslam ülkeleri ortasında bu mevzuda iş birliğini artırmaya yönelik neler yapılabileceğini ele alacak.

Oturumda, Türkiye Ülke Raporu, Aile ve Toplumsal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından sunulacak.

İSEDAK Yüksek Seviyeli Dijital Dönüşüm Programı tanıtılacak

İSEDAK 38. Bakanlar Toplantısı kapsamında 29 Kasım’da İİT/İSEDAK 50 İslami Endeksi Uluslararası Yatırım Fonu’nun ayrıntılı olarak tanıtılacağı “İslami Sermaye Piyasaları ve İİT İSEDAK 50 İslami Endeksi Fonu” bahisli memleketler arası bir panel düzenlenecek.

Ülkeler ortasında dijital dönüşüm alanında daima bir iş birliği platformu sağlayacak “İSEDAK Yüksek Düzeyli Dijital Dönüşüm Programı”nın tanıtımı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yönetmesi beklenen 38. İSEDAK Bakanlar Açılış Oturumu’nda yapılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu