Haber

İKÇÜ siyasi mesajların Z kuşağındaki etkilerini izleyecek

İZMİR (İGFA) – Farklı demografik özelliklere ve siyasi görüşlere sahip Z nesli gençlerinin siyasi karar alma süreçlerindeki bedelleri, hisleri ve siyasi ileti algılarının inceleneceği proje, siyasi irtibat çalışmalarına da şık tutulacak. 2 yıl sürmesi planlanan projenin bu alanda yapılan dünyadaki en kapsamlı araştırmalarından biri olması bekleniyor. Farklı disiplinlerde bilim insanlarını buluşturan araştırmalarda, Türkiye’nin yedi bölgesinden 14 kentte gençlerle görüşülerek siyasi eğilimlerini etkileyen ögeler derinlemesine irdelenecek.

GENÇLER HAKİKAT ANLANMALI

Araştırmalarla ilgili konuşan Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Burcu Öksüz, Z jenerasyonunun siyasi tercih ve davranışlarına ait kamuoyunda çok değişik yelpazelerde yorumların olduğunu söyledi. Gençlerin yanlışsız algılanabilmesi için çok taraflı bakış açısına ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Prof. Dr. Öksüz, “Bir nesli anlamak ve onlardan edinilen bilgileri hakikat yorumlayabilmek çok istikametli bir bakış açısını gerektirir. Siyasi karar alma süreci, toplumsal ve şahsî pek çok faktörden etkilenir. Medya ve İrtibat kısmından Prof. Dr. Yasin Bulduklu, Siyaset Bilimi ve Kamu İdaresi kısmından Doç. Dr. İrem Özgören Kınlı, Psikoloji kısmından Prof. Dr. Burcu Güler ile Sosyoloji kısmından Dr. Öğretim Üyesi Emrah Başaran’ın yer aldığı projemizde hususa çok taraflı bir bakış açısı kazandıracağız” diye konuştu.

Türkiye’nin yedi bölgesinin en ağır nüfuslu iki kentinde, iki yıl sürecek araştırmaların yürütüleceğini aktaran İKÇÜ Medya ve İrtibat Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Öksüz, projenin Z Jenerasyonunu siyasi karar alma süreçleri açısından ortaya koyacak olan en kapsamlı araştırmalardan biri olacağına dikkat çekti. Prof. Dr. Öksüz, “Farklı bölgelerde ve şehirlerde Z kuşağı gençlerini tanımak için 14 şehre gideceğiz. Gençleri yaşadıkları yerlerde görmek, şehirlerdeki sosyo-kültürel etkileri anlayabilmek açısından önemli. Edindiğimiz verilerle bölgeler ve şehirler arasındaki farkları değerlendireceğiz. Topladığımız verileri, diğer ülkelerdeki verilerle de kıyaslayacağız” diye konuştu.

Günümüzdeki siyasi iletilerin Z neslini nasıl etkilediği sorusuna karşılıklar aranacağını belirten Prof. Dr. Burcu Öksüz, seçim sonuçlarını gençlerin eğilimlerinin belirleyeceğine dikkat çekti. Prof. Dr. Öksüz, “Tüm dünyada olduğu üzere, ülkemizde de önümüzdeki birinci seçimi ve daha sonraki seçimleri etkileyecek ve hatta belirleyecek olan Z neslinin bedellerinin, hislerinin ve beklentilerinin ne olduğunun öğrenilmesi bir neslin anlaşılabilmesi açısından büyük değere sahip. Z jenerasyonunun siyasi iştiraklerinde göz önünde bulundurdukları kıymetleri tespit etmek, önceliklerini ortaya koymak, hislerini anlamak ve siyasi iletilerin sunuluş biçimlerinden nasıl etkilendiklerini saptayabilmek bir gereklilik” dedi.

Amaçlarının bir seçim araştırması olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Öksüz, gençlerin öncelik verdiği bedellerin, hislerin ve beklentilerin belirlenmesi için yola çıktıklarını kaydetti. Prof. Dr. Burcu Öksüz, “Amacımız Z kuşağının oy verdikleri veya verecekleri partileri belirlemek değildir. Biz Z kuşağının önceledikleri değerleri tespit ederek, siyasi tercih ve davranışlarına ilişkin bilimsel bir resim ortaya koyabilmek gayesiyle hareket ediyoruz. Z kuşağının siyasi katılımlarında etkili olan değerler, duygular ve beklentiler ile bu unsurların nasıl ve kimlerin etkisiyle şekillendiği sorularına yanıt vermeyi amaçlıyoruz” formunda konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu