Haber

Göç İdaresi Başkanlığı: DEAŞ’lılara vatandaşlık verildiği iddiaları asılsızdır

İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı, ‘DEAŞ terör örgütü mensuplarına vatandaşlık verildiği’ iddialarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Bu iddialar asılsızdır ve davacıların spekülasyonlarından oluşmaktadır. Söz konusu iddialar incelendiğinde adı geçen şahısların hiçbirinin Türk vatandaşı olmadığı tespit edilmiştir.” Açıklamada, “Bu iddialar asılsızdır ve davacıların spekülasyonlarından oluşmaktadır. Söz konusu iddialar incelendiğinde adı geçen şahısların hiçbirinin Türk vatandaşı olmadığı tespit edilmiştir.”

SPEKÜLASYONLAR

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, bazı çevreler ve sosyal medya hesapları üzerinden “DEAŞ terör örgütü üyelerine vatandaşlık verilmesi” yönünde gerçekle uzaktan yakından ilgisi olmayan provokatif paylaşımların yapıldığı belirtildi. tirajını paylaşarak, “Bu paylaşımlarla Yozgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında DEAŞ silahlı terör örgütüne üye oldukları tespit edilmiştir. Yozgat ile iltisakı/ilişkisi olan kişilerin terör örgütü DEAŞ mensubu olduğu tezleri ortaya atılmıştır. DEAŞ terör örgütü, halen cezaevinde bulunan ve hakkında adli işlem yapılan yabancı uyruklu 6 kişinin isimlerine yer verilerek Türk vatandaşlığı kazanmış, Suriye asıllı 2 kişinin de Türk olduğu iddia edilmiştir. Söz konusu olan bu iddialar asılsızdır ve savcıların spekülasyonlarından ibarettir” denildi.

Söz konusu iddiaların araştırıldığını ancak adı geçen şahıslardan hiçbirinin Türk vatandaşı olmadığının tespit edildiğini vurgulayan, “Yozgat İl Jandarma Komutanlığı tarafından Yozgat İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda gerekli zaptetme kodlarının girildiği ve DEAŞ tarafından haklarında işlem başlatılan 6 yabancı uyruklu kişinin sınır dışı edilme sürecinin ardından sınır dışı edilmelerini sağlamayı amaçlayan ve vatandaşlıkla hiçbir ilgisi olmayan infazının infaz edildiği bilinçli ve çarpıtılmış paylaşımlardan anlaşılmaktadır. DEAŞ tarafından işlem görmüş yabancı uyrukluların vatandaşlık verildiği algısı yaratılmak istenerek kamuoyunda tepki uyandırılmak istenmektedir.Gönderilere prestij kazandırmaması önemlidir.Bunu paylaşanlar hakkında yasal işlem başlatılacaktır. ve benzeri paylaşımlar.” (HABER MERKEZİ)

atkaracalarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu