Haber

Gazze’de ambulans şoförü şunları söyledi: ‘İnsanlık yok oluyor’

İsrail-Filistin çatışması 21’inci gününde devam ederken, İsrail ablukası altındaki Gazze’de ambulans şoförü Mahmud Bedevi, bölgede yaşadıklarını ve tanık olduklarını anlattı. Bedevi, ‘insanlık yok edildi, yakıldı, yok edildi’ dedi.

Bedevi, “Çok zor durumlar var. Bir ambulans şoförü olarak olup bitenlere alışırsınız. “Eller, kafalar ya da kopmuş bedenler… Biz buna alışkınız” dedi.

‘TIBBİ MALZEMELER TÜKENMEK ÜZERE’

Bedevi BBC muhabiriyle konuşurken füze patlaması duyuldu. “Bütün bunlar olurken fazla dinlenemiyoruz. Durum çok kötü. “Şimdi ölü ve yaralıların bulunduğu bölgeyi bulmaya çalışacağız” diyen ambulans şoförü, İsrail’in “topyekün abluka” uyguladığı Gazze’de tıbbi malzemelerin tükenmek üzere olduğunu da sözlerine ekledi.

Çalışırken eşi ve 6 çocuğu için endişelendiğini anlatan Bedevi, kendilerinin de kendisi için endişelendiğini belirtti. Bedevi, yoğun bombardıman sırasında her saat başı ailesini aramaya çalıştığını ancak telefonun düzgün sinyal alamadığını belirterek, “Ailenle iletişime geçmek çok zor. “Şebekenin yeterli olup olmadığını öğrenmek için aramanız yeterli” dedi.

21 GÜNDE 7 BİNDEN FAZLA FİLİSTİNLİ HAYATINI KAYBETTİ

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail’in saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 7 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı. Bu kişilerin yarıya yakını çocuk. Birleşmiş Milletler (BM), hastanelerin üçte birinin ve temel sağlık merkezlerinin üçte ikisinin kapatıldığını duyurdu. Bunun nedeni ise yakıt yetersizliği ve uğradıkları zarardır.

İsrail, Hamas’ın alıkonabileceğini öne sürdüğü için Gazze Şeridi’ne akaryakıt gönderilmesine izin vermiyor. Ayrıca Hamas’ın yakıt depoladığını da iddia ediyor. BM, yakıt stoklarının tükenmek üzere olduğu ve önümüzdeki günlerde hangi hizmetlere öncelik verileceği konusunda ‘zor kararlar’ verilmesi gerektiği konusunda uyardı. (BBC Türkçe)

haber-bulancak.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu