Haber

Erdoğan’la görüşme öncesi Özel’den açıklama: Namık Tan eşlik edecek, 1 Mayıs gündem olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel, bugün saat 16’da bir araya gelecek. Özel, görüşmede eski New York Büyükelçisi Namık Tan’ın kendisine eşlik edeceğini, Tan’ın hem görüşmeden önce protokol kurallarını kontrol edeceğini hem de görüşmede not tutacağını söyledi.

Özel, görüşmeye dair bir süre belirlenmediğini söyleyerek, 1 Mayıs’ta Taksim yasaklarını da gündeme getireceğini belirtti.

‘POLİSİ İTTİRME GİBİ BİR ŞEY YAPACAK HALİM YOK’

Sözcü’den İsmail Saymaz’a konuşan Özgür Özel, Taksim Meydanı’na neden yürümediklerini şöyle anlattı:

“Biz vazgeçmedik, gittik. CHP olarak yürüyüş kolunu oluşturduk. Ancak tertip komitesinde yokuz. Dedik ki ‘DİSK, KESK ve TTB’nin alacağı karara uyacağız.’

1 Mayıs’ı yasaklamanın Anayasa’ya aykırı olduğunu vurguladım. Ama polisle emekçilerin çatışmaması gerektiğini de söyledim. CHP üyeleri, ki en kalabalık gruptu, kararı bekledi. Bariyerler açılmadı. KESK ve DİSK kutlamayı Saraçhane’de yapıp dönmeye karar verince arkadaşlarımız alandan ayrıldı. Söylediğimizin dışında bir şey yapmış değiliz. ‘Taksim’e yürüyeceğiz’ dedik. Geldik, yürüdük ama bariyerleri kırma, polisi ittirme gibi bir şey yapacak halim yok.”

‘SU KEMERLERİNİ ÇİN SEDDİ’NE ÇEVİRDİLER’

Bozdoğan su kemerlerin önündeki polis barikatıyla ilgi konuşan Özel şunları ifade etti:

“‘Yasakları, yoksulluğu ve yolsuzluğu kaldıracağız’ diye gelenlerin 22 yıl sonra Türkiye’de ortaya koydukları demokrasi tablosu bu. ‘Yasakları kaldıracağız’ diye geldiler, su kemerini Çin Seddi’ne çevirdiler emekçiler için. Utanç verici. 2010 yılında Taksim’i 1 Mayıs’a açmakla övünüyorlardı. Bugün hem Taksim yasak hem de geldikleri 2003’te su kemerleri hiç olmazsa serbestti, su kemerlerini ablukaya alarak, Çin Seddi’ne dönüştürdüler. Su kemerinin üstüne sis bombaları yerleştirmişler. Utanılacak bir durum. O tabloyu biz yapmadık. O tablonun ressamı AKP iktidarıdır.”

‘ERDOĞAN’LA GÖRÜŞECEĞİZ’

Erdoğan ile görüşmede 1 Mayıs’ta yaşananları da gündeme getireceğini dile getiren Özel,

“Yarın (bugün) Erdoğan’la görüşeceğiz. Türkiye’yi germekten mi medet umuyorlar, diyalogdan mı, göreceğiz.

31 Mart’ın sonuçlarını değerlendirirken, seçmenin diyalog telkin ettiği ortada. Diyalog mu istiyoruz, gerginlik mi, karar vermek lazım. Bugünkü tablo diyalogdan değil, gerginlikten yana bir tablo. Faydası yok Türkiye’ye.

‘Kanunsuz emir verenlere kızıp da olumsuz tepki gösterilmesin’ demiştim. Bazı görüntülerden hoşnut değilim ve son derece rahatsız oldum.”

BÜYÜKELÇİLER EŞLİK EDECEK

Görüşmede heyetlerin olacağını söyleyen Özel, “Bana büyükelçimiz Namık Tan eşlik edecek. Protokol ve görüşme düzeni ile devamında not tutulması açısından Cumhurbaşkanı’na da bir büyükelçinin eşlik etmesi bekleniyor. Henüz o ismi bildirmediler.

GÖRÜŞME AK PARTİ GENEL MERKEZİNDE OLACAK

Özel, görüşmenin teknik detaylarını ise şöyle anlattı: “Görüşmenin yeri ve saati bildirilirken, ‘Heyet mi olacak, baş başa mı’ dediler. Biz genel başkanın tek geleceğini, Tan’ın protokol gereği eşlik etmek ve not tutmak üzere yanımda bulunmasını arzu ettiğimizi söyledik. Onlar da Cumhurbaşkanı’na aynı düzeyde kimin eşlik edeceğini bize bildirecekler.”

Görüşme için süre verilmediğini söyleyen Özel, görüşmenin AK Parti Genel Merkezinde olacağını aktardı.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu