Haber

DSÖ’den Ukrayna için “ölümcül kış” uyarısı

Ukrayna’nın Herson ve Mikolaiv kentlerinde Rus ordusundan geri alınan bölgelerdeki sivillere tahliye çağrısı yapıldı. Ukrayna Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, Rusya’nın bu bölgelerdeki güç altyapısına gerçekleştirdiği hücumlar nedeniyle ısınma, elektrik ve su temininde yaşanabilecek düşüncelere işaret ederek kış gelmeden halkın daha inançlı olan batı ve orta bölgelere gitmesini istedi.

Vereşçuk, Ukrayna hükümetinin tahliyelerde çocuklu bayanlar ve yaşlılara öncelik verilerek ulaşım, barınma ve tıbbi hizmetleri sağlayacağını belirtti. Başbakan Yardımcısı geçen ay yaptığı açıklamada da yurt dışında yaşayan Ukraynalılardan güç tasarrufuna katkı olarak kış için ülkeye dönmemelerini istemişti. Ukraynalı yetkililer daha evvel de Kiev ve öbür bölgelerde imkanı bulunan vatandaşları, hastaneler ve öteki kilit kıymetteki kuruluşlara güç teminini teminata almak için ülke dışına gitmeye çağırmıştı.

Kış ayları sert geçen Ukrayna’da başkent Kiev dahil bazı bölgelerde kar yağışı başlamış durumda. Ukrayna’nın kamu güç kuruluşu Ukrenergo’nun Başkanı Volodimir Kudritski, enerji sıkıntısıya başa çıkabilmek için Ukrayna’nın 27 bölgesinden 15’inde Pazartesi günü dört saat ve üstünde elektrik kesintilerine gidildiğini açıkladı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, ülkedeki enerji tesislerinin yüzde 50’sinden fazlasının Rus füze taarruzlarında hasar gördüğünü açıklamıştı.

DSÖ’den “Soğuk öldürebilir” uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bugün yaptığı açıklamada da milyonlarca kişinin kış aylarında “yaşamsal tehlike” ile karşı karşıya kalabileceği ihtarında bulunuldu. DSÖ Avrupa bölgesi yöneticisi Hans Kluge, Ukrayna’nın enerji altyapısına yönelik saldırılar nedeniyle yüzlerce hastane ve sağlık kuruluşunun tam kapasite çalışamadığına, yakıt, su ve elektrik sıkıntısı çektiğine işaret etti.


Hans KlugeFotoğraf: Alexander Demianchuk/TASS/picture alliance/dpa

Rus işgalinin başladığı 24 Şubat’tan bu yana sıhhat altyapısına yönelik 703 atak gerçekleştiğini belirten Kluge, “Bu uluslararası insanî hukukun ve savaş hukukunun açık bir ihlalidir” dedi.

Ukrayna’da yüz binlerce hane, okul ve hastanenin ısıtılamadığını belirten DSÖ yetkilisi, Ukrayna enerji altyapısının yarısının ya tahrip edildiğini ya da hasar görmüş durumda olduğunu, günümüzde 10 milyon kişinin enerjiye erişiminin bulunmadığını söyledi.

Ukrayna’da kış aylarında eksi 20’lere düşmesi beklenen sıcaklığın sıhhat açısından önemli bir risk oluşturduğunu belirten Kluge, “Soğuk hava öldürebilir. Bu kış, milyonlarca insan için yaşamsal tehlike anlamına geliyor” dedi.

AP,dpa/BK,EC

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu