İş

Costco Japonya yerel ücretleri artırıyor, ekonomik umutları canlandırıyor

Tokyo’ya çok uzak olmayan kırsal bir kasaba olan Meiwa’da geçen yıl bir Costco Toptan Satış deposunun açılması, ücretlerin artmasına ve potansiyel ekonomik canlanmaya yol açan bir dalgalanma etkisi yarattı. Üyeliğe dayalı depolarıyla tanınan ABD’li perakendeci, yerel asgari ücretin üzerinde önemli bir artış olan 1.500 yen başlangıç saat ücreti ile iş teklif etti.

Bu hamle, yerel bir erişte dükkânı zinciri olan Yamada-udon’u, işçi çekme konusunda rekabetçi kalabilmek için saatlik ücretlerini üçte bir oranında artırmaya sevk etti. Genellikle düşük marjlarla çalışan erişte dükkânı, ilk üç ay için saat başına 970 yenden 1.300 yen teklif ediyor. Üç aydan sonra ücret 1.050 yen olarak belirleniyor.

Yamada-udon gibi işletmeler için zorlayıcı olsa da rekabetçi maaşlar sunma baskısı, Japonya’nın yerel ekonomilerinin daha yüksek ücretler, artan tüketim ve istikrarlı talebe dayalı enflasyon döngüsünü teşvik etmesi için gereken katalizör olabilir. Bu, Başbakan Fumio Kishida’nın anlamlı ve sürdürülebilir ücret artışları hedefi ve Japonya Merkez Bankası’nın para politikasını normalleştirmek için bunun çok önemli bir faktör olduğu görüşü ile uyumludur.

Japon firmalarının 2023 ve 2024 yıllarında ücretlerde son otuz yılın en büyük artışını yapmayı kabul etmelerine rağmen, enflasyondan arındırılmış reel ücretler 25 ay üst üste düşerek tüketim ve ekonominin geneli üzerinde baskı yarattı. Japonya’nın reel ortalama yıllık ücretlerinde 1995’ten 2021’e kadar yaşanan durgunluk, ABD ve Fransa gibi ülkelerdeki önemli büyümeyle keskin bir tezat oluşturuyor.

Costco’nun Meiwa mağazasındaki yaklaşık 300 pozisyon için 2.000’den fazla başvuru alan agresif ücret politikası, Japonya’daki varlığını genişletmeye yönelik daha geniş bir planın parçası. Şirket, 2030 yılına kadar satış noktalarını neredeyse iki katına çıkararak 60’ın üzerine çıkarmayı ve birçok uzak bölgeyi hedeflemeyi amaçlıyor. Benzer şekilde, Japonya’da asgari saat ücreti 1.300 yen olan IKEA da bu yıl Gunma’da bir mağaza açtı.

Daha yüksek ücretlerin etkisi, belediye başkanının saat başına 300 yene varan ücret artışı ve Costco’nun çekiciliği nedeniyle günlük ziyaretçi sayısında artış olduğunu bildirdiği Meiwa’da şimdiden görülüyor. Yamada-udon gibi yerel işletmeler, alışveriş yapanların akını sayesinde önemli gelir artışları gördü.

Ancak tüm tepkiler olumlu olmadı. Bazı yerel işletme sahipleri Costco’nun cazip ücretleri nedeniyle işe alımlarda yaşanan zorlukların artmasından endişe duyduklarını dile getirdi. Ekonomistler, büyük zincirlerin ücretleri yükseltmeye gücü yeterken, daha küçük işletmelerin bunu yapmakta zorlanabileceğine dikkat çekiyor.

Bununla birlikte, Costco’nun Meiwa’daki varlığı, çalışanların daha kaliteli gıda satın alma ve yurtdışında eğitim gibi gelecek hedefleri için tasarruf etme olanağı bulduklarını bildirerek, yaşam kalitelerini artırmalarına olanak sağlamıştır. Kasabanın Costco’nun yatırımıyla yaşadığı deneyim, daha yüksek ücretlerin yerel ekonomileri nasıl canlandırabileceğine ve Japonya’daki daha geniş ekonomik büyümeye nasıl katkıda bulunabileceğine dair bir örnek teşkil edebilir.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu