Haber

B20, Dünya Çapında Ekonomik Toparlanmanın Sağlanması İçin Birlik ve İşbirliği Çağrısında Bulundu

Endonezya’nın Bali Adası’ndaki tepenin ana yeri olan Apurva Kempinski’nin dışındaki 17. G20 Zirvesi’nin logosu, 12 Kasım 2022. (Fotoğraf: Wang Yiliang/Xinhua)

G20 iş dünyası temsilcilerinin dünya genelindeki ekonomik idaresi görüşmek üzere biraraya geldiği Business 20 (B20) tepesinde daha güçlü bir toparlanma ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme sağlamak için daha güçlü memleketler arası işbirliği davetinde bulunuluyor.

BALİ, 15 Kasım (Xinhua) — Dünya iş dünyası başkanları, G20 kümesinin iş dünyasının sesini temsil eden Business 20’nin (B20) Endonezya’nın Bali Adası’nda düzenlenen doruğunda, daha güçlü bir toparlanma ile kapsayıcı ve sürdürülebilir büyüme için daha güçlü milletlerarası işbirliği davetinde bulundu.

İki günlük aktifliğin Pazartesi günü düzenlenen kapanış merasiminde, Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo, global iş topluluğunu optimist olmayı sürdürmeye ve dünya genelindeki toparlanma için birlikte çalışmaya çağırdı.

Widodo, hala süren Kovid-19 pandemisi, jeopolitik tansiyonlar ve besin, güç ve finansal krizler üzere dünyanın bugün karşı karşıya olduğu çoklu krizlere dikkat çekerek “Her sorun veya zorluk için her zaman bir umut ışığı olduğunu söyledim. Bu yüzden karamsar olmayın” dedi.

B20 Endonezya Lideri Shinta Widjaja Kamdani, bu yılki B20 tepesinin öbür alanların yanı sıra ekonomik siyasetler, yatırım, ticaret ve G20 önderlerine uygulanabilir siyaset teklifleri sunmak gayesiyle global iş dünyasını biraraya getirdiğini söyledi.

B20 Endonezya’ya konut sahipliği yapan Endonezya Ticaret ve Sanayi Odası Lideri Arsjad Rasjid, B20 doruğunun dünya çapındaki iş ve niyet dünyasının başkanlarını acil ekonomik problemleri iş perspektifinden ele almak ve ortak bir cephede ilerlemek maksadıyla öncelikli nedenler üzerinde fikir birliği ve ortak neden bulmak için biraraya getirme umuduyla düzenlendiğini söyledi.

G20 üye ekonomilerinden iş dünyası temsilcilerinin forumu olarak gerçekleşen B20 doruğu, dünya çapındaki işletmelerin global ekonomik idareye katılmaları için kıymetli bir platform olma vazifesi görüyor.

G20 önderleri doruğu Salı ve Çarşamba günleri Endonezya’nın tatil beldesi olan Bali Adası’nda yapılıyor.

“Birlikte Toparlanma, Daha Güçlü Toparlanma” temasıyla düzenlenen G20 tepesi, global sıhhat yapısı, sürdürülebilir güç geçişi ve dijital dönüşüm olmak üzere üç öncelikli hususa odaklanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu