Haber

Aysel Tuğluk için yeni bir iddianame hazırlandı

Demans hastalığının tetiklediği hafıza kaybından ötürü İsimli Tıp Kurumu’nun (ATK) “cezaevinden kalamaz” raporu vermesiyle tutuklu bulunduğu cezaevinden geçen günlerde tahliye olan Kürt siyasetçi Aysel Tuğluk’a bir açık “tanığın” sözü nedeniyle “örgüt üyeliği” suçlamasıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yeni bir iddianame hazırlandı. IŞİD’in 2014’te Kobenê’ye saldırması sırasında yaralanan ve örgüt üyesi olduğu iddia edilen Turgut Taşkıran isimli kişinin olayın üzerinden yaklaşık 8 yıl geçtikten sonra Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği argüman edilen beyanında Tuğluk’un kendisine yardım ettiğini öne sürdü.

8 YIL SONRA İFADE

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’na 17 Ocak 2021 tarihinde verdiği ifade iddianameye yansıyan Taşkıran, 2014’te IŞİD’in taarruzları sırasında bulunduğu konutu değiştirirken yaralandığını ileri sürdü. Bacağından yaralandığını belirten Taşkıran, YGP’lilerin kendisini getirip sonda Türkiye askerine teslim ettiğini ve Suruç Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığını söyledi. Tedavi sırasında o periyot Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili olan Tuğluk ve Faysal Sarıyıldız’ın kendisini ziyarette geldiğini ileri süren Taşkıran, tedaviden sonra nereye gitmek istediğini sorduğunu savundu.

Kendisinin Diyarbakır’a gitmek istediğini ilettiğini söyleyen Taşkıran, lakin annesinin Diyarbakır’daki konutlarına gelmesi halinde tutuklanacağını belirtmesi üzerine Tuğluk ve Sarıyıldız’ın kendisini Kamışlo’da bulunan bir hastaneye yatırma teklifinde bulunduğunu öne sürdü. Taşkıran, daha sonra Tuğluk ve Sarıyıldız tarafından Cizre’ye götürüldüğünü öne sürdü. Tıpkı tarihte fotoğraf teşhisi yaptırılan Taşkıran, kamuoyunun yakından tanıdığı Tuğluk’u teşhis etti.

Tuğluk’un “örgüt üyesi” suçlamasıyla 7 yıl 6 ay ile 15 yıl ortası değişen mahpus istemiyle cezalandırılması istenen iddianame, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde Tuğluk hakkında tıpkı suçlamayla açılan evrak ile birleştirilmesi talep edildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın birleştirme talebi, Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu