Ekonomi

Avrupa Hisseleri Ekonomik Koşullar İdealmiş Gibi Değerleniyor – Bank of America

Bank of America (BofA) stratejistleri Cuma günü yayınladıkları bir notta, Avrupa borsalarının ekonomik durum idealmiş gibi değerlendiğini ancak gerçekte durumun daha karmaşık olduğunu belirtti.

Geçen yıl Ekim ayında başlayan hisse senedi fiyatlarındaki artış, hisse senetlerinin en yüksek değerlerine ulaşmasına yol açmış, ekonomik döngülere duyarlı Avrupa endüstrilerinin ekonomik değişikliklerden daha az etkilenenlere oranının 30 yılın en yüksek noktasına ulaşmasına neden olmuş ve ABD yüksek getirili tahvilleri ile daha güvenli varlıklar arasındaki faiz oranları farkını neredeyse tarihin en düşük seviyesine indirmiştir.

Bu değerleme, ekonominin sürekli güçlü olduğunu, enflasyonda yumuşak bir düşüş yaşandığını ve merkez bankalarının faiz oranlarını kesintisiz olarak düşürdüğünü varsaymaktadır.

Cesaret verici ekonomik veriler piyasadaki bu eğilimleri desteklemiş, ABD ekonomisi önceki iki çeyrekte %4,9 ve %3,4 artış gösterdikten sonra Atlanta Federal Rezerv’in GSYH ölçütüne göre ilk çeyrekte %2,9’luk bir büyüme ile güçlü bir genişleme göstermiştir.

Ayrıca, ABD istihdam rakamları sürekli olarak tahminleri aşmış, ABD imalat endeksi 50’nin üzerine çıkarak genişlemeye işaret etmiş ve ABD’deki çekirdek enflasyon oranı geçen yılın ikinci yarısında önemli bir düşüş göstermiştir.

Bu olumlu işaretlere rağmen BofA stratejistleri, kusursuz görünen ekonomik senaryoda ekonomik zayıflığın erken belirtilerinin ortaya çıkmaya başladığı konusunda uyarıyor.

Artan jeopolitik gerilimler, karmaşık enflasyon ortamı ve sıkı para politikasının olumsuz etkisi gibi önemli endişelere atıfta bulunan BofA, Avrupa hisse senetleri ve ekonomik döngülere duyarlı sektörler üzerinde, daha az etkilenenlere kıyasla olumsuz bir görünüm olduğunu ifade etti.

“Ekonomik tahminlerimiz Avrupa hisse senetleri için yaklaşık %15’lik potansiyel bir düşüşe ve ekonomik döngülere duyarlı Avrupa endüstrilerinin daha az etkilenenlere kıyasla %15 daha zayıf bir performans göstereceğine işaret ediyor.”

Bu makale yapay zekanın yardımıyla üretilmiş ve çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla ayrıntı için Hüküm ve Koşullarımıza bakınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu