Yaşam

Arabalardan Elektrikli Süpürgelere Kadar Pek Çok Teknolojik Üründen Yayılan Bazı Sesler Aslında Sahtedir: Akıllıca Bir Sebebi Var!

Sizce şimdiye kadar sıfır gürültülü bir elektrikli süpürge üretilemez miydi? Elbette üretildi ve üretiliyor. Ancak markalar bu teknolojiyi tercih etmiyor çünkü Bizi manipüle etmek onların çıkarınadır.

Ve sırf bunun için “ses mühendisleri” Hatta mevcut. Farkında olmadan üzerine bastığımız bir şey “klik” Sesinize bir amaç empoze etmeye çalışıyorlar. Peki nasıl?

Hatta “ürün ses tasarımı” diye bir şey bile var!

Çeşitli sesleri aklınıza getirin. Ketçap kapağının kapatılması, Pringles kutusunun açılması,Oyun konsolunun tuşlarına basılması, tükenmez kalemin ucunun açılıp kapanması, arabanın sinyal sesi… Bu örnekleri yüzlerce kişiye ulaşana kadar devam ettirebiliriz.

Mühendisler ve tasarımcılar eserlerin nasıl ses çıkaracağına karar vermek için çok zaman harcıyor ve seslerin bir amacı olmasını sağlamak için titizlikle çalışıyorlar. Çünkü bu eserlerden çıkan sesler seçimlerimizi manipüle edebilir!

Arabalardan bir örnekle başlayalım. Sesler neden bir amaca göre özenle tasarlanıyor ve bizi nasıl yönlendirebiliyor?

Hızlanan bir arabanın sesini düşünün. Yukarıdakine benzer bir şey. Bu gerçek bir ses olabilir de olmayabilir de. Bazı arabalar için bu hız sesi vuruntulu motor sesleri eklenebilir ve hoparlörden geçerek aracın kabininde yankılanır. Ufak bir fark var ama fark etmeyebilirsiniz.

Sahte seslerinin nedeninin az çok olduğunu iddia edebilirsiniz. Motorun sesi yüzü temsil eder; Hız güçtür. Bir arabanın sesi Ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla güce sahip olursunuz.Sokaklarda “whoutututu” yaparak dolaşan Keko’ların hedefini sanırım artık daha iyi anlıyorsunuz.

Bir Sessiz Harley-Davidson motosikleti Bunu düşün. Muhtemelen heyecan kalmayacaktı. Hatta bu ses markayla o kadar özdeşleşti ki Harley-Davidson kendisine özel olmak üzere patent başvurusu bile yaptı ancak kabul edilmedi.

Arabalar ve motosikletler pek ilginizi çekmiyorsa elektrikli süpürgeye geçelim.

Elektrikli süpürgelerin aslında bu kadar gürültülü olmasına gerek yok. Sabah uyurken evde çalışan elektrikli süpürgenin sesinden rahatsız olabilirsiniz ama süpüren kişi içinaynı şey geçerli değildir.

Örneğin, elektrik süpürgesinin borusuna çarpan o küçük parçacıkların sesini düşünün. Ne kadar tatmin edici değil mi? Aynı şekilde elektrikli süpürgenin gürültülü çalışması da Daha çok çalışma ve daha sorunsuz temizlik yapma niyeti Onu kafamızda yaratıyor. Firmalar da elbette bu durumdan faydalanmak ve bildiğiniz sesleri tasarlamak istiyor.

Bire bir manipülasyon ve ince personel alımı yiyecek ve içecekler için de geçerlidir.

Bazı meyve sularının kapakları metaldir. “yavru” Sevimli bir sesle açılıyor. Bu ses tazeliği temsil ediyor, daha önce hiç açılmadığınıza dair sinyaller beyninize gönderir. Bu bir meyve suyu şişesi için çok iyi bir seçimdir.

Şimdi cipsleri düşünün. O “çıtırtı” Sesi… Sesini duymak bile onu arzulamamız için yeterli olabilir. Eşit “çıtırtı”sesi zayıflarken cipse ilgi azaldıGerçekten araştırmalar var.

Bütün bunlar, sesler bizi Taleplerimizi nasıl manipüle ettiğiniz ve yönlendirdiğiniz gösteriyor. Araba sesinden cips çıtırtısına kadar her şeyin bir nedeni vardır.

Kaynaklar: Worcester Politeknik Enstitüsü, Intechopen, Cheddar

İlginizi çekebilecek diğer içeriğimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu