Ekonomi

Amneal opioid iddialarını 270 milyon dolarlık paketle çözdü

NASDAQ:AMRX olarak işlem gören Amneal Pharmaceuticals, şirketin ABD’deki opioid krizine katkıda bulunduğu iddialarını ele almak üzere 270 milyon doların üzerinde bir anlaşma yaptığını duyurdu. Cuma günü açıklanan anlaşma, 92,5 milyon dolar nakit ödeme ve opioid aşırı dozlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaç olan 180 milyon dolar değerinde nalokson burun spreyi sağlanmasını içeriyor.

On yıl içinde ödenecek olan anlaşma, Amneal’in karşı karşıya olduğu 900’den fazla opioidle ilgili davanın neredeyse tamamını çözmeyi amaçlıyor. Şirket herhangi bir yanlış yaptığını kabul etmemekle birlikte, hayat kurtaran nalokson tedavisine erişimin artırılması yoluyla opioid krizinden etkilenenleri destekleme taahhüdünü ifade etmiştir.

Bu anlaşma, ilaç endüstrisindeki çeşitli kuruluşların opioid bağımlılığı ve aşırı doz salgınındaki rollerine ilişkin dava ve soruşturmaları çözme çabalarında ödemeyi kabul ettikleri toplam 51 milyar dolara katkıda bulunuyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin verilerine göre, 1999’dan 2021’e kadar, hem reçeteli hem de yasadışı ilaçları içeren opioid aşırı dozları, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 645.000 ölümle ilişkilendirildi.

Eyalet başsavcıları, Bridgewater, New Jersey merkezli ilaç üreticisini, jenerik opioid ilaçların şüpheli siparişlerini düzgün bir şekilde izlemeyi ve raporlamayı ihmal etmekle suçlamıştı. Raporlar Amneal’in 2006 ile 2019 yılları arasında dokuz milyara yakın opioid hapı sattığını gösteriyor.

New York Başsavcısı Letitia James, opioid salgınıyla mücadele çabalarını finanse edeceğini ve uyuşturucu bağımlılığıyla mücadele eden bireylere yardımcı olacağını belirterek anlaşmanın önemini vurguladı. Anlaşma, opioid kötüye kullanımının yaygın etkisini ele almaya devam ederken eyaletlerin kaynaklarını güçlendirmeye hazırlanıyor.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu