Ekonomi

Alternatif getiri arayışında olan yatırımcılar yatırım fonlarına yöneldi

Allbatross Portföy İdare Şirketi İdare Heyeti Üyesi İbrahim Başügüdücü:

2022 yılında yatırım fonlarında yaşanan gelişmeleri pahalandıran Allbatross Portföy İdare Şirketi İdare Konseyi Üyesi İbrahim Başügüdücü, yatırım fonlarının bu yıl içerisinde önemli bir gelişim kaydettiğini belirterek,2022 yılında, ülke genelinde ve globalde yaşamış olduğumuz enflasyonist iklim sebebiyle yatırımcılar negatif reel getiri endişesiyle alternatif getiri arayışına yönelmiş durumdalar. Bu getiri arayışında yatırım fonları önemli bir yer tutarken, sektörün de 2022 yılı içerisinde ciddi bir gelişim kaydettiğini görüyoruz” dedi.

Yatırım fonları, yatırımcıların gözdesi haline geliyor. Allbatross Portföy İdare Şirketi İdare Konseyi Lider Vekili İbrahim Başügüdücü, 2022 yılında yatırım fonlarında yaşanan gelişmeleri kıymetlendirdi. Fon yatırımcılarının sahip olduğu portföy bedelinin son bir yılda yüzde 134 artış kaydederek, 571 milyar TL’yi aştığını tabir eden Başügüdücü, “Fon büyüklüklerindeki değişimlere baktığımız zaman ise BIST100’ün performansına bağlı olarak TL cinsi hisse senedi yoğun/içeren fonlara ilginin yoğunlaştığını görebiliyoruz” dedi. Hisse senedi yatırımcı sayısının yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 29 artışla 15 Kasım’da 3 milyon 48 bin bireye ulaşarak yeni bir rekor kırdığını söyleyen Başügüdücü, bu durumun da yatırımcıların pay senedi piyasasına olan ilgisini gösterdiğini tabir etti. Allbatross Portföy İdare Şirketi İdare Konseyi Lider Vekili İbrahim Başügüdücü’nün 2022 yılı yatırım fonlarında yaşanan gelişmelerle ilgili değerlendirmeleri şöyle:

İşinde başarılı olan portföy yöneticileri yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor

İşinde başarılı olan portföy yöneticilerinin yatırımcıların dikkatinden kaçmadığını belirten Başügüdücü, şunları söyledi:

“2022 yılında, ülke genelinde ve globalde yaşamış olduğumuz enflasyonist iklim sebebiyle yatırımcılar negatif gerçek getiri kaygısıyla alternatif getiri arayışına yönelmiş durumdalar. Mevcut bu getiri arayışında yatırım fonları değerli bir yer tutarken, dalın de 2022 yılı içerisinde önemli bir gelişim kaydettiğini de görüyoruz. Gelişimi sayılardan izlemek mümkün; Portföy İdare Şirketleri’nin yönetmiş olduğu varlık büyüklüğü yıl içinde 1 trilyon TL’yi geçti. Bu sayı geçen yılın sonunda 650 milyar TL idi. Ayrıntı sayılara geçmeden evvel bu büyümede TEFAS’ın rolünü de söz etmek gerekiyor. TEFAS’ın fonlara erişim imkânı yaratmasına ek olarak; yatırımcıların karar verme sürecinde hangi fona yatırım yapacağı konusunda hem istatistiki hem de bilgilendirici özelliği, tüm fonların ve bölümün gelişiminde değerli yer tutuyor. TEFAS’ın portföy idare bölümünde rekabeti arttırdığı da yadsınamaz bir gerçek. Dağıtım kanalı hudutlu olsa bile işinde başarılı olan portföy yöneticileri yatırımcıların dikkatinden kaçmıyor.”

TL cinsi pay senedi ağır fonlara ilgi arttı

Fon yatırımcılarının sahip olduğu portföy bedeli son bir yılda yüzde 134 artış kaydederek, 571 milyar TL’yi aştığını söz eden Başügüdücü, “Fon büyüklüklerindeki değişimlere baktığımız vakit ise BIST100’ün performansına bağlı olarak TL cinsi pay senedi yoğun/içeren fonlara ilginin ağırlaştığını görebiliyoruz. Öbür taraftan birçok ülkenin Merkez Bankaları’nın faiz artırım sürecinde olması, sıkı para siyasetleri, yabancı borsalarda yaşanılan satış dalgası; yurt dışı pay senetlerine yatırım yapan fonların birçoğunda negatif getiriye dolayısı ile küçülmeye sebep oldu. Hisse senedi yatırımcı sayısı yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 29 artışla 15 Kasım’da 3 milyon 48 bin şahsa ulaşarak yeni bir rekor kırmış durumda. Bu da yatırımcıların yurtiçi pay senedi piyasasına olan ilgisini gösteriyor. 2022 yılında hür fonlarda görülen büyüme de göz kamaştırıcı. Bu yılın başında fon pazarı dağılımında yüzde 37 büyüklüğe sahip olan özgür fonlar hissesinin, Eylül 2022 sonu prestijiyle yüzde 48’e yükseldiğini görüyoruz. Hür fonların yılbaşından bugüne getiri ortalamasının da yüzde 56’ya ulaştığını söylemek mümkün. Yatırım fonlarının gelişmesinde stopaj istisnası ve kurumlar vergisi istisnası üzere vergi düzenlemeleriyle sağlanan teşviklerin de hissesi çok büyük. Son devirde, hukukî yatırımcılara TL ibaresi ile sunulan vergi avantajı sebebiyle bilhassa son aylarda Para Piyasası ve Borçlanma Araçları (Tahvil-Bono) Fonlarına olan ilginin de arttığını görüyoruz. Resmî Gazete’de yayınlanan düzenleme ile 23 Aralık 2020- 31 Mart 2022 tarihleri ortasında satın alınan (değişken, karma, eurobond, dış borçlanma, yabancı, serbest fonlar ile unvanında ‘döviz’ ifadesi geçen yatırım fonları hariç) yatırım fonlarından elde edilen gelir ve yararlara yüzde 0 oranında stopaj uygulanıyordu. Bu uygulamanın 31 Aralık 2022 tarihine kadar uzatılmış olması da çok değerli” dedi.

Fonların vergi açısından birçok avantajı da bulunuyor

Allbatross Portföy İdare Şirketi İdare Konseyi Lider Vekili Başügüdücü, vergi tarafında fonların öbür avantajlarını ise şöyle sıraladı:

“Şirketler Türk lirası (TL) cinsi fon yatırımında kurumlar vergisinden muaf. Gerçek bireyler ise döviz yatırımında yüzde 20 yerine yüzde 10 stopaj ödüyor. Pay senedi fonlarında da temettü için ödenen stopaj yok. Ayrıyeten temettü gelirini beyan edip gelir vergisi ödemek zorunda da değil. Portföylerinin yüzde 51’i aşan ölçüde Türkiye’de borsada süreç gören pay senetlerinden oluşan yatırım fonlarının bir yıldan fazla müddetle elde tutulan katılma evraklarından elde edilen gelirler stopaja ve yıllık beyana tabi değil. Pay Senedi Ağır Fon ibareli yani; devamlı olarak fon toplam bedelinin en az yüzde 80’i menkul değer yatırım iştiraklerinin pay senetleri dışında kalan ve BİST’te süreç gören pay senetlerinden oluşan pay senedi yüklü fonların katılma evraklarından sağlanan gelirler yüzde 0 oranında stopaja tabi. İki yıldan fazla mühletle elde tutulan teşebbüs sermayesi yatırım fonu ve gayrimenkul yatırım fonu katılma hisselerinden elde edilen gelirlerde stopaj oranı yüzde 0’dır. Bu vergi ve stopaj istisnaları dalın ve fon piyasasının büyümesi, gelişmesi ve yatırımcı sayısının artması ismine çok değerli teşvikler. Bu büyüme ve derinleşme ile hem ülke iktisadına hem sermaye piyasalarına hem de özel bölüme aktarılabilecek kaynaklar değerli ve hakikat sonuçlar doğuracaktır. Ayrıyeten bu avantajlar daha evvel sermaye piyasaları ile tanışmamış, yatırım fonları aracılığıyla birikimlerini yatırıma yönlendirmemiş birçok tasarruf sahibinin de sisteme girmesi açısından da son derece kıymetli tesirler sunuyor.”

Ekimde yatırım araçları içerisinde en yüksek gerçek getiriyi BIST100 endeksi yakaladı

Ekim ayında yatırım araçları içerisinde en yüksek gerçek getiriyi BIST100 endeksinin yakaladığına dikkat çeken, Başügüdücü şöyle devam etti:

“Güncel sayılara bakacak olursak, son üç ayda olduğu üzere Ekim ayında da yatırım araçları içerisinde en yüksek gerçek getiriyi BIST100 endeksi yakaladı. Aylık en yüksek gerçek getiri, yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 4,26, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 8,58 oranlarıyla BIST100 endeksinde gerçekleşti. BIST100’ün Ekim sonu prestijiyle bir yıllık TÜFE Bazlı Gerçek getirisi yüzde 40 oldu. Bu getirinin ne kadar kıymetli olduğunu görmek için Türk yatırımcısının en fazla yatırım yaptığı üç farklı enstrümanın son bir yıldaki getirilerine göz atmak gerekiyor. Son bir yılda getirileri Yİ-TÜFE ile indirgediğimizde; Amerikan doları yüzde 9,34 ve külçe altın yüzde 2,99 oranlarında yatırımcısına kazandırırken; mevduat faizi (brüt) yüzde 37,78 oranında yatırımcısına kaybettirmiş durumda. Bu dataların doğal sonucu olarak hisse senedi yatırımcı sayısındaki artış da önemli bir ivmelenme kazandı. 2021 yılı sonunda 2,3 milyon olan pay senedi yatırımcısı 2022 Ekim ayı sonunda 2,8 milyona ulaştı. Tıpkı halde fon yatırımcı sayısında da kıymetli bir artış görülüyor. Geçen yıl Eylül sonu prestijiyle 3,1 milyon olan fon yatırımcı sayısının, bu yılın birebir periyodunda yüzde 5,6 (200 bin) artarak 3,3 milyona ulaştığını görüyoruz. Borsa İstanbul’un bu kadar âlâ bir performans gösterdiği devirde Pay Senedi Fonları’nın getiri ortalaması da BIST100’ü yakalamış hatta birçok fonun endeksin üzerinde performans sergilediğini görebiliyoruz. Pay senedine yatırım yapmak isteyen yatırımcılar için konusunda uzman ve profesyonelce yönetilen hali hazırda birçok Pay Senedi Fonu bulunmakta ve yatırımcılar için fonların kıymetli bir alternatif yatırım aracı olduğunu görebiliyoruz. Pay senedi içeren fonların liderliğinde fonlardaki büyüme ve yatırımcı adedindeki artışın devamını öngörüyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu