Haber

17 Ağustos’ta bacağını kaybeden Ufuk, uzvunu kaybedenleri motive etti

KOCAELİ’nin Gölcük ilçesinde 17 Ağustos 1999 depreminde 2 bacağını kaybetmesine rağmen 3 gün enkaz altında kaldı. spor Hayata tutunan, dünya engelli serbest dalış rekoru kıran, sörf yapan, dağlara tırmanan ve hayatını anlatan bir kitap yazan Ufuk Koçak, deprem bölgesinde uzuvlarını kaybeden insanlara ve ailelerine destek oluyor. 5 ilde 100’den fazla uzuv kaybı yaşayan bireyle görüştüğünü belirten Koçak, “Beni görmek, yürüdüğümü görmek, hayata nasıl devam ettiğimin hikayesini bilmek onları motive etti. bir uzvunu kaybetmiş.”

Gölcük depreminde bina enkazından 3 gün sonra kurtarılan Ufuk Koçak, iki bacağını da kaybetti. Hastanede tedavi sürecinin ardından sporla hayata tutunan Koçak, dünya engelli dalış rekorunu kırdı. Sörf yapan, dağa tırmanan ve hayatını anlatan bir kitap yazan Ufuk Koçak, deprem bölgesinde uzuvlarını kaybedenler ve aileleriyle bir araya gelerek sürece destek oluyor. Kendi aracıyla yola çıkan Koçak, enkaz altında kalarak uzuvlarını kaybeden ve Antalya, Mersin, Adana, Ankara ve Elazığ’daki hastanelerde tedavisine başlanan 100’den fazla kişi ve aileleriyle görüştü.

‘HİKAYEM ONLARI MOTİVE ETTİ’ Ufuk Koçak, amacının bir uzvunu kaybetmiş herkese ulaşmak olduğunu söyledi. Uzuvunu kaybedenlere destek olmak ve morallerini yükseltmek için bu yola çıktığını anlatan Koçak, “Depremde uzvunu kaybeden insanları ve ailelerini ziyaret etmeye başladım. Hem konu hem de olabilecekler hakkında bilgi alışverişinde bulunduk. Olaya müdahil olan ve bu olayı daha önce yaşamış biri olarak yaptım. Oradaki insanlarla fikir alışverişinde bulunduk” dedi. Sürecin çok zor olduğunu ve herkesin hassas bir dönemden geçtiğini belirten Koçak, “Orada beni depremzedelerden görmek onlar için biraz farklıydı. Çatıdan düşen kişinin durumu, anlar bizde de var. Beni görmek, beni yürürken görmek, hayatımın nasıl devam ettiğini bilmek onları motive etti. “Beni mutlu eden noktalardan biri de buydu. Acının doyumu elbette mümkün değil ama bu korkunç, karanlık günlerde insanların yüzünü güldürebilirsek, o insanda bir çalışma azmi ve çabası oluyor. Aslında benim için memnuniyet tam olarak bu” dedi. Birçok kişinin uzvunu kaybettiğini ifade eden Koçak, “Bu kesinlikle 17 Ağustos depremi gibi değil. Bu 10 kat, 20 kat daha büyük bir felaket. İyileşsin yaralarımız, kilo alıp verme istikrarları yatışsın, hayata yeniden başlama isteğini bu insanlarda dökelim. Daha sonrasında. “Protez yapmamız gerekirse protez alırız, ortez lazımsa ortez alırız. Bunları beraber yapmamız adettendir ama şu anda değil” dedi.

habersariyahsi.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu